Lista-zyrtare-e-kandidateve-per-deputet-te-PD-dhe-PS-2013Lista e kandidateve per deputet PD, PS, LSI, AK. PD në pushtet e dorëzoi listën e kandidatëve për deputetë pas mesnatës ndërsa PS e dorëzoi disa orë më vonë në mëngjes.

Forca më e madhe politike e opozitës ishte kështu partia e fundit që dorëzoi listat pas një debati të fortë partiak dhe sulmit të ashpër që ish kryetari Fatos Nano i bëri një natë më parë kryetarit aktual, Edi Rama.

Në këto lista, emra të njohur të politikës mbeten jashtë listave.

Në listën e PD shumica e grave kandidate janë të renditura nga fundi, me pak shansë për të fituar.

Shumica e partive politike që marrin pjesë në zgjedhjet e 28 qershorit dorëzuan ditën e martë, brenda afatit ligjor listën e kandidatëve për deputetë.

PD në pushtet, ndonëse e shpalli listën më herët, e dorëzoi atë në KQZ disa minuta pas mesnatës, kur përfundonte afati i fundit, ndërsa PS e paraqiti listën në mëngjes.

Zyrtarët e KQZ priten deri në orën 1 të mëngjesit, por PS nuk u paraqit.

Kjo ngjarje përbën një rast të veçantë dhe të papritur.

Është shkelje e qartë e ligjit zgjedhor, por sidoqoftë nuk pritet që PS të penalizohet.

Atmosfera e tensionuar në mjediset e politikës gjatë gjithë ditës së martë, shpërtheu në mbrëmje fillimisht me shpalljen e listës së PD.

Kryeministri Sali Berisha i shpalli me eufori emrat e kandidatëve, duke kryesuar vetë listën e kryeqytetit.

Tetëmbëdhjetë deputetë aktualë të PD nuk do të jenë në listën e kandidatëve.

Shtypi i Tiranës nënvizon se shumica e tyre njihen si pjesëtarë të të ashtuquajturit grupi i presidentit Topi, të cilët, sidomos vitin e fundit, nuk janë pajtuar me disa qëndrime të udhëheqësit të partisë dhe kryeministrit Berisha.

Jashtë liste ka mbetur ish-ministri i jashtëm Besnik Mustafaj, i cili një ditë më parë shpalli ndarjen e përkohshme nga politika.

Njëri prej zërave më aktivë në PD, Preç Zogaj, është gjetur i papërgatitur kur e ka parë veten në mbrëmje jashtë listës. Menjëherë Zogaj është rreshtuar me partinë e sapokrijuar Ligj dhe Drejtësi të Spartak Ngjelës, një tjetër disident i shpallur prej kohësh brenda PD.

Në listën e kandidatëve të PD bie në sy se kanë hyrë disa prej këshilltarëve aktualë të kryeministrit.

Po ashtu bie në sy se në të paktën dy raste është shkelur ligji elektoral lidhur me numrin e kandidateve femra.

Ato janë më pak se 30% siç e parashikon ligji. Numri i tyre është respektuar në qytetin e Tiranës, me futjen në vendin e tretë të listës së aktores së njohur të kinematografisë, Rajmonda Bulku.

Por në qarkun e Vlorës vetëm kandidatja e gjashtë është grua kurse në qarkun e Beratit nga tetë kandidatë që janë shpallur, vetëm një është femër. Ligji parashikon që njeri ndër tre të parët në lista duhet të jetë një grua.

Sa i takon krahut të majtë, një ngjarje ka qenë dalja publike e ish-kryeministrit Nano pas një mungese prej më shumë se dy vjetësh në media.

Zoti Nano bëri kritika të ashpra kundër pasuesit të tij Edi Rama në televizionin kombëtar Klan, duke parashikuar humbjen e PS në zgjedhje dhe ridaljen e tij në krye të partise socialiste.

Kryesia e partisë Socialiste u mblodh vonë në mbrëmje për të përfunduar listat e kandidatëve.

Jashtë listës së PS-së kanë mbetur dy ish kryeministra, Fatos Nano dhe Ylli Bufi.

Sakaq kryetari i LSI, ILir Meta, kryeson listën e partisë së tij në kryeqytet.

Kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule është në krye të listës në më shumë se një qark, gjë që lejohet nga ligji.

PBDNJ pasi ishte 4 vjet në koalionin e djathtë, është rreshtuar tashmë me koalicionin e majtë të PS.

Shpallja e listave të kandidatëve shënon një moment kulmor të fushatës për zgjedhjet e 28 qershorit.

Emocionet dhe atmosfera në qarqet politike gjatë ditës së martë ishin të pakrahasueshme me vitet e kaluara.

Kjo i dedikohet ligit të ri elektoral, formulës së tij krejt të ndryshme nga ligji i mëparshem.

Kritikët e ligjit patën folur prej kohësh për lista të mbyllura, pikërisht për faktin se deri në minutën e fundit para fillimit të fushatës publiku dhe zgjedhësit nuk kishin mundësi të njiheshin me emrat e kandidatëve.

Ligji i ri elektoral konfirmoi kontrollin e fortë të kryetarëve të partive mbi listat e kandidatëve. Mund të thuhet se tashmë zarët janë hedhur.

Me 28 qershor pritet të marrin përgjigje dy pyetje kryesore: a do të rikonfirmohet PD e z. Berisha apo partia e re socialiste e drejtuar nga Edi Rama do të vije në pushtet?

Dhe tjetra, me rendësi jetike për integrimin e Shqiperisë në Europe : a do të jenë zgjedhjet e rregullta dhe të pakontestuara nga humbësit?

BBCAlbanian.comLista e plote e kandidateve te PD

TIRANE

Sali Berisha
Aldo Bumci
Rajmonda Bulku
Bujar Nishani
Majlinda Bregu
Gert Bogdani
Gent Strazimiri
Florian Mima
Ilir Rusmali
Myqerem Tafai
Luan Skuqi
Dritan Shehu
Viktor Gumi
Arben Imami
Lajla Përnaska
V.Tabaku,
Jorida Tabaku
Edit Harxhi
Altin Ndroqi
Kastriot Sulko
Gani Pramodhi
Taulant Bino
Ermal Dobi
Gjergji Bojaxhi
Ilir Fortuzi
Arben Qirjako
F.Shehu
Jera Kruja
Arta Sakja
Migena Reci
Keltis Kruja,
B.Bervata

LEZHE

Edi Paloka
Mark Marku
Paulina Hoti
Gjok Vuksani
Gjovalin Prenga
Margerita Trashaj
Zef Gjokaj

VLORE

Astrit Patozi
Ardian Kollozi
Leonard Demi
Kreshnik Cipi
Kosta Barka,
L.Bejkosala
Bujar Leskja
Glori Hysi
Agron Shehu
Elsa Gjini
Nexhmije Xhuveli
Lorena Imeri

GJIROKASTER

Genc Ruli
Spiro Ksera
Arben Culi
Teuta Kalemi
Pëllumb Pecani

BERAT

Genc Pollo
M.Xheka
Lefter Maliqi
Thoma Rumnici
Bujar Hoxha
Miranda Haxhia
Dhori Kule

DIBER

Jemin Gjana
Sherefedin Shehu
Endri Hoxha
Selami Xhepa
Mirjana Bulku
Idriz Xhumara
Mirjana Bulku

KUKES

Flamur Noka
Besnik Dusha
Fatos Hoxha
Evelina Koldashi

DURRES

Ferdinand Xhaferri
Albana Vokshi
Gazmend Oketa
Ylli Lama
Osman Metalla
Eduard Halimi
Igli Cara
Ndricim Babasi
Sami Gjergji
Liljana Kola
Eglantina Bekteshi
Dardan Domi
Besa Qesja

FIER

Sokol Olldashi
Ilir Bano
Mesila Doda
Enkelejd Alibeaj
Fatos Beja
Eno Bozdo
Vasillaq Ngresi
Blerim Koreshi
Ramadan Krasniqi
Ferdinand Murati
Daut Sulaj
Vasilika Hysi
Majlinda Verria
Stavri Ristani
Nevila Bani
Suzana Numani

KORCE

Ridvan Bode
Gjergji Papa
Ledina Pajolli
Edmond Spaho
Fatbardh Kadilli
Ismail Hoxha
Elfrida Zefi
Jonela Spaho
Eduard Ypi
Alfred Gega
Niko Dudo
Zinet Shaholli

ELBASAN

Lulzim Basha
Ardian Turku
Adriana Gjoni
Rrahim Cota
Dashnor Sula
Luciano Boci
Zyhbi Hida
Aurel Bylykbashi
Bexhet Uruci
Mimoza Hasekiu
Blerina Copja
Erind Bakalli
Valdete Kongoli
Qamil Dika

SHKODER

Jozefina Topalli
Astrit Bushati
Arenca Trashani
Gëzim Dibra
Gjok Uldedaj
Paulin Sterkaj
Ndue Paluca
Xhovalin Cuni
Ramiz Cobaj
Gëzim Dibra
Shpresa Tepelia
Fatbardh Spahia

Lista e plote e kandidateve te LSI

TIRANE
Ilir Meta
Pellumb Xhufi
Erisa Xhixho
Ilir Dashi
Roland Celmeta
Sezai Rokaj
Luan Rama
Idajet Xeka
Matilda Merxhani
Sokol Dervishaj
Hasan Hoxha
Viron Bezhani
Pellumb Pipero
Edmond Hoxha
Pjeter Dema
Flamur Hysi
Alma Dyrmishi
Fatos Xhediku
Vjollca Lubonja
Alfred Bakalli
Mira Hoxha
Arben Terpollari
Endrit Braimllari
Agim Picaku
Saimir Ivziku
Ana Misha
Lutfi Lami
Maksim Lulo
Elona Guri
Kozeta Bracja
Rasim Allushi
Anila Feka

VLORE

Shkelqim Selami
Besjan Pesha
Gjergji Mano
Besnik Elezi
Harilla Thanasko
Valbona Anagnosti
Entela Rushiti
Pellumb Jaupaj
Pullum Qerimi
Natasha Koka
Bujar Allushi
Diana Murati

KUKES

Zef Cupi
Qemal Elezi
Erina Palushi
Hydajet Ponari

SHKODER

Sokol Axhemi
Sait Fishta
Nora Malaj
Sajmira Laci
Sytki Ndrecaj
Ndrek Rukaj
Vjollca Vucini
Bledar Bashi
Merion Rexha
Ylljon Hasanaj
Mark Ndou

KORCE

Petrit Vasili
Mishel Papakozma
Ilir Medini
Zamir Demiraj
Tomor Azis
Mirjeta Shkullaku
Jorida Romacka
Sami Muka
Robert Cekici
Mirela Kinolli
Ilir Palla
Aurora Bica

ELBASAN

Bujar Kllogjri
Pjerin Xhuvani
Enver Roshi
Rexhep Bica
Hamit Cota
Mimoza Trimi
Astrit Xhelili
Zenun Bullari
Dashamir Xhika
Zhaneta Cerma
Bledi Koci
Ardiana Kasa
Rovena Domi
Suela Sulkja

DIBER

Monika Kryemadhi
Agim Hysa
Ilir Balla
Bajram Krashi
Nazmi Kaja
Lutfije Meta

 LISTA E KANDIDATEVE PER DEPUTET  2013  PS

Qarku TIRANE

1. VASILIKA HYSI
2. BESNIK BARAJ
3. KASTRIOT ISLAMI
4. SAIMIR TAHIRI
5. FATMIR XHAFAJ
6. ANDIS HARASANI
7. DITMIR BUSHATI
8. EGLANTINA GJERMENI
9. NAMIK DOKLE
10. ENKELEJDA SHKRELI
11. EDUARD SHALSI
12. XHEMAL QEFALIA
13. DASHAMIR PEZA
14. ILIR GJONI
15. ARTAN GAÇI
16. AURON TARE
17. ELISA SPIROPALI
18. ARTAN LAME
19 SEFER DERVISHI
20 BLEDAR ÇUÇI
21 IBRAHIM KALEMI
22 SHPËTIM CAMI
23 NAIM ASLLANI
24 MEHMET HASALAMI
25 DIANA NDRENIKA
26 SOKOL KRAJA
27 SULË CARA
28 GERTA VLUBONJA
29 ILIRJAN MIHALI
30 BLEDAR DORACAJ
31 GERT JANAQI
32 ABDYL SARJA

Qarku DURRES

1. BLENDI KLOSI
2. RUDINA SESERI
3. HAZIR GASHI
4. GAZMIR BIZHGA
5. KLODIANA SPAHIU
6. GJON BARDHI
7. EDISON KONOMI
8. ALI DOBROSHI
9. ISMAIL DANI
10. GAZMEND KABASHI
11. ROLANT XHELILAJ
12. LEDION LAKO
13. GËZIM AGASI

Qarku FIER

1. GRAMOZ RUÇI
2. ERMELINDA MEKSI
3. ALBERT ÇAÇI
4. FATOS TUSHE
5. ARMANDO SUBASHI
6. BASHKIM FINO
7. ERVIN KOÇI
8. ARBEN ÇUKO
9. PIRO LUTAJ
10. ARION MUÇAJ
11. ANDUEL FATMIR XHINDI
12. BUJAR AVDULLA ÇELA
13. ALMA IQMET BEJTAJ
14. GENTIAN PTOLEM NUSHI
15. PAJTIM NEKI ISUFAJ
16. FREDI PANDI KOKONESHI

Qarku VLORË

1. ARBEN ISARAJ
2. LUIZA XHUVANI
3. ARBEN MALAJ
4. SHPETIM IDRIZI
5. ELTAR DEDA
6. FATMIR TOÇI
7. KOSTA BARJABA
8. MIRA SHEHU
9. GËZIM TUSHI
10. RAJMONDA GJONI
11. EDMOND LEKA
12. VALBONA DERHEMI

Qarku ELBASAN
1. VALENTINA LESKAJ
2. ILIR BEJTJA
3. SHEGUSH LIGORI
4. TAULANT BALLA
5. DAMIAN GJIKNURI
6. AGIM LEKA
7. SKËNDER HASA
8. KASTRIOT BELSHI
9. ARBEN KAMANI
10. ISA QATJA
11. ASTRIT HALILI
12. BUKUROSH MACI
13. NDRICIM HYSA
14. LULJETA DOLLANI

Qarku KORCE

1. BEN BLUSHI
2. PANDELI MAJKO
3. MIMI KODHELI
4. ALFRED DALIPI
5. ARBEN AHMETAJ
6. OLTA XHACKA
7. IRENA KALLCO
8. ARBEN RROKO
9. DEMIR AGASTRA
10. BASHKIM HAZISLLARI
11. TATIANA SELENICA
12. ILIR XHAKOLLI

Qarku SHKODËR
1. ILIR BEQJA
2. TOM DOSHI
3. NDUE KOLA
4. ASTRIT BECI
5. PAULINA HOXHA
6. HELIDON BELE
7. NIKOLIN DEDVUKAJ
8. FALMA FSHAZI
9. AGIM SHIMAJ
10. LUAN HETA
11. ARTA GJONAJ

Qarku BERAT

1. ERION BRACE
2. FIDEL YLLI
3. ERMONELA VELAJ
4. MARKO BELLO
5. EDUARD BEJKO
6. SELMAN HODAJ
7. ANILA AGALLIU
8. VALBONA ZYLYFTARI

Qarku GJIROKASTER

1. ARTA DADE
2. VANGJEL TAVO
3. ETHEM RUKA
4. ELVIRA SHAPLLO
5. KRISTAQ KRISTANI

QARKU DIBER

1. SADRI ABAZI
2. QEMAL MINXHOZI
3. YLLI MANJANI
4. ULSI MANJA
5. HAMDIE BEQIRI
6. ADELINA FARRICI

Qarku KUKES

1. ASLLAN DOGJANI
2. FATMIR HOXHAJ
3. REXHEP UKPERAJ
4. TATIANA KERXHALIU

Qarku LEZHE

1. GJOK JAKU
2. GJOVALIN KADELI
3. ARMANDO PRENGA
4. NDREC DEDA
5. LUAN DALIPAJ
6. DAVE GJOKA
7. FRAN MARKU

LISTA ZYRTARE E ALEANCES KUQ E ZI 

QARKU TIRANE
1. KRESHNIK SPAHIU
2. FATMIR GJUZI
3. LUMTURI RATKOCERI
4. ARBEN DERVISHI
5. REDI RAMAJ
6. EDMIR DYMLEKU
7. ALBAN DACI
8. ERION GJERGJI
9. ASIJE KOPRENCKA
10. AUGENT XHAFERAJ
11. ILIR LAKU
12. SHKELZEN NEZAJ
13. BESNIK KOCI
14. MATILDA LACI
15. NURISH KOLA
16. SENA TARELLI
17. INDRIT DEDEJ
18. KLEVIS MURATI
19. HARBI ALIAJ
20. JONID SULA
21. ATHINA NACI
22. HYSEN HUSHA
23. OLIANA AJAZI
24. ONELDA MELE
25. DALLENDYSHE MEÇA
26. BUJAR DORZI
27. JULJAN TEREZIU
28. ADRIANO KADRI
29. MARINELA FECI
30. SULLTANE LERA
31. ROZA HASA
32. ALTIN JANO

Leave a Reply

© 2014 Portali i Qytetit te Lushnjes, Lajme dhe Argetim! · Subscribe: RSS Twitter · www.lushnja.com