Poezi, sms dashurie humoristike

Fli, e dashur, fli, ndersa dielli ledhaton me rrezet e tij agimin,
Fli, e dashur, fli, ndersa pellumbat e ndrojtur fillojne fluturimin,
Fli, e dashur, fli, ndersa vesa e mengjesit rreshqet neper lulet qe lulezojne,
Fli, e dashur, fli, se gomari qe shkon per te punuar jam gjithmone une.

Hap syte, te shoh ty,
Mbyll syte, te shoh ty,
Hap televizorin, te shoh ty,
Shkoj tek dritarja, te shoh ty,
Ho mi debile, ik qe anej.

Plaku i pallatit per karshi
Me nje plake, ka ra n’dashni
Dite e nate per te mendon
Pa e pare dot s’duron.
Kur del plaka ne dritare
Plaku i shkret luan fare
Do qe t’ia bej me sy
Por i mbyllen qe te dy.

Dashuri e cmendur

Une e di qe ti e di,
Ti se di qe une e di,
Ne te dy e dime,
Ate qe s’duhet ta dime….

Ti gje e shemtuar
largohu nga mua
kam 5-6 muaj
qe te them s’te dua

ti gje e shemtuar
largohu nga une
nuk te kam per borxh
qe me del ne gjume

floket si tertila
nuk shihesh 2 here resht
fytyra si kal
ishallah ngelsh per vjeshte

syte e tu te shndritshem
kujdes se mos na verbosh
njeri ne konispol
tjetri ne vermosh

dhembet e tu te bukur
sa ti kam zili
1 e ke te bardh
3 i ke te zi

ti kastile nderove shkolle
qe te rrime te dy
une o vras veten
o te vras ty

qe kur te takova
e deri ne ate dite
mallkoj ateqe te nxori ne drite

ti gje e shemtuar
mos me dil perpara
provoje dhe njehere
shihe po ste vrava

ti gje e shemtuar
ik pa bere fjale
largohu per koke te mamit
se do bej skandal

megjithese kam vazhduar
mjekime ne shume vende
kurre se kam haruar
eren e sqetlles tende

ti do nje puthje
paske qene tru peshk
e kam me te lehte
te te jap nje vesh

mos me dil perpara
se s’dua te flas
sa here ti hap gojen
te vjen era pras

sqetllat kur ti shoh
dhe shuren se mbaj dot
tek e djathta ske qime
tek e majta mbire plot

te majtes i hedh ca veshtrime
dhe them me veten time
i marrsh te keqen e leshit
qe te ka vrima e veshit

une te them boll
ti ke qejf te vazhdosh
mbylle ate *** goje
se do na helmosh

kopshtit botanik
afer mos i rri
se kalben dhe plepat
sapo kalon ti

ti gje e shemtuar
mos shko te vendi i ndaluar
me mire e kap ate dhe e pres
prandaj mos mbaj asnje shprese
me beri pershtypje
varsja qe ke ne qafe
po me shume pershtypje
qafa e palare

kur te pashe te pulpat e kembes
thashe se s’ka bere vaki
te kembet skam as une
aq lesh sa ke ti.

——————————–

ne qiellin e kalter pa re
filloi te binte shi
‘te dua’ i thoshte ajo
‘as une’ i thoshte ai
————————

te dua sa mali
te dua sa fusha
kur me del ti perpara
me dukesh si arusha!
————————–

s ha mengjes se mendoj per ty
drek sme hahet se mendoj per ty
sm hahet dark se mendoj per ty
s me flihet se me hahet buk

———————————-
te majtes i hedh ca veshtrime
dhe them me veten time
i marrsh te keqen e leshit
qe te ka vrima e veshit
———————-
une te them boll
ti ke qejf te vazhdosh
mbylle ate goje
se do na helmosh
——————-
Si u ndjeve kur tu ngul,a u merzite kur tu shkul,se aI leng te kishte hyr dhe ai vend te ishte fryr,kete gje do ta provosh sa her bleten ta ngacmosh…..

————————–
Prej se ike
me le ne vetmi
me le kafen pa e pi
me le gazeten pa e lexu
televizionin pa e shiku
a e din sa shume jam
duke vuajte per ty
moj e dashura rrym

© 2014 Portali i Qytetit te Lushnjes, Lajme dhe Argetim! · Subscribe: RSS Twitter · www.lushnja.com